پمپ جابه جایی غیرمثبت توانایی مقاومت در برابر فشاربالا را ندارند و نوعی پمپ شتاب دار هستند که برای انتقال اولیه سیال از نقطه ای به نقطه ی دیگر استفاده میشود. با افزایش مقاومت بار میزان جریان خروجی کاهش یافته و بیشترین فشار در مواقع مسدود بودن خروجی حاصل میشود. پمپ های جا به جایی مثبت برخلاف پمپ های جا به جایی غیرمثبت طراحی کارهایی که  نیاز به فشار بالا دارند درحالیکه پمپ های جابه جایی غیرمثبت برای کار با حداکثر فشار 18 تا 20 بار طراحی شده اند. پمپ های سانتریفیوژ و پروانه ای نمونه ای از پمپ های جا به جایی غیرمثبت هستند.

این پمپ ها قابلیت ایجاد و جریانهای بالا در فشار های پایین هستند. با افزایش فشار، دبی و خروجی این پمپ ها کاهش می یابد. پمپ گریز از مرکز نمونه ای از این پمپ ها می باشد.

پمپ | پمپ جابجایی غیر مثبت
نمودار مشخصه – جریان پمپ های جابجایی مثبت

پمپ های جابجایی مثبت و سانتریفیوژ (غیر مثبت) هریک برای عملکرد خاص خود تولید می شوند. تفاوتی که در اینجا صورت میگیرد میان پمپ های جابجایی مثبت و غیر مثبت کارایی آنها می باشد. این پمپ های تحت عنوان پمپ های سانتریفیوژ نیز شناخته می شوند. که محبوب ترین آنها پمپ های آب می باشد.

کارکرد پمپ های جابجایی غیر مثبت

پمپ هایی جابجایی غیر مثبت نوعی پمپ شتابدار هستند که در آن با افزایش سرعت، انرژی جنبشی به سیال اضافه می شود. این افزایش انرژی در صورت کاهش سرعت قبل از خروجی پمپ  یا خروج سیالات از پمپ به داخل لوله تخلیه لوله رانس، به افزایش انرژی پتانسیل(فشار) تبدیل می شود. همین طور که می بینید عملکرد آن مغایر پمپ های جابجایی مثبت است. به همین دلیل به آنها پمپ های جابجایی غیر مثبت را دارند و نه منفی. 

شرکت تلمبه توس تولید کننده انواع پمپ های: پمپ انتقال فاضلاب، پمپ خود مکش فاضلاب،  پمپ مهندسی معکوس ، پمپ غلیظ کش می باشد.

کاربرد پمپ های جابجایی غیر مثبت

پمپ های جابجایی غیر مثبت کاربرد متفاوتی با پمپ هایی جابجایی مثبت دارند و شرایط استفاده آنها نیز با هم فرق دارد. در هیچ صورتی نمی توان این دو را رو برو ی هم قرار داد زیزا شرایط نصب و نوع فعالیت آنها متفاوت است. بطور کلی موارد استفاده از پمپ های جابجایی غیر مثبت محدودتر از پمپ های جابجایی مثبت هستند. پمپ هایی جابجایی مثبت انواع بیشتری نسبت به پمپ های جابجایی غیر مثبت دارند و ممکن است پمپ مورد نظر خود را در پمپ های جابجایی مثبت پیدا کنید. همچنین پمپ های بشکه کش و پمپ صنایع غذایی و پمپ صنایع پتروشمی کاربرد و جایگاه متفاوتی با دیگر پمپ ها دارند.

انواع پمپ های جابجایی غیر مثبت (پمپ دینامیکی)

 1. پمپ های گریز از مرکز
 2. پمپ های محوری
 3. پمپ دینامیکی
 4. پمپ خطی

پمپ های گریز از مرکز:

این پمپ ها از نیرو گریز از مرکز استفاده میکنند. به این صورت که مایع به مرکز پمپ و پره ها وارد می شود. شفت اصلی توسط موتو چرخانده و پیرو آن پره شروع به گردش می کند. در این صفحه می توانید انواع پمپ های گریز از مرکز، مزایا و معایب را بررسی کنید.  یک پمپ گریز از مرکز بر اساس تبدیل انرژی جنبشی یک سیال جاری به فشار ایستا کار میکند. این نحوه عملکرد بوسیله قانون برنولی توصیف می شود

پمپ گریز | پمپ گریز از مرکز
پمپ گریز از مرکز روغن نما

اجزای یک پمپ سانتریفیوژ

 1. موتور: باعث حرکت دورانی محور پمپ می شود
 2. محور (شافت) پمپ
 3. پره پمپ (پروانه)
 4. پوسته ی پمپ 
 5. لوله ی مکش
 6. لوله ی رانش
 7. محفظه ی بین پوسته و پروانه
 8. پوسته یاتاق پمپ

اجزای پمپ های سانتریفیوژ:

اجزای پمپ های سانتریفیوژ را از مواد مختلفی می سازند; غالبا روتور (پروانه و بدنه) از مواد مقاوم در مقابل خوردگی و سایش ساخته می شوند. ساختمان پمپ های سانتریفیوژ عبارتند از :

 1. فولاد ضد زنگ
 2. نای هارد
 3. لاستیک
 4. پلی پروپلین

فاصله بین دریچه ها و بین پره های باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا انتقال سیالات حاوی مواد معلق و جامد مورد استفاده قرار میگیرداز خطز مسدود شدن جلوگیری شود.

پمپ های محوری:

این نوع پمپ ها پروانه ی باز دارند; این نوع پروانه برای تولید دبی (حجم در واحد زمان) بیشتر و هد (فشار سیال) کمتر کاربرد دارد.

کاربر پمپ های محوری:

برای آبیاری، انتقال فاضلاب، عملکرد خنک کاری در نیروگاه ها و انحراف سیالاب ها و به طور کلی برای انتقال مایع با حجم زیاد و هد نسبتا کم از پمپ های با جریان محوری که به آنها پمپ های ملخی و یا جریان مستقیم نیز گفته می شود استفاده می گردد.

پمپ های هیدرولیک

پمپ جز اصلی سیستم هیدرولیک، انرژی مکانیکی را که به وسیله موتور های الکتریکی، احتراقی و یا سایر منابع قدرت تامین میگردد به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کند. ایجاد جریان سیال در هر سیستم هیدرولیکی از پمپ استفاده می شود. پمپ هایی که بصورت جابجایی مثبت کار میکنند در طبقه بندی پمپ با مکانیزم هیدروستاتیک (از فشار سیال برای انتقال قدرت استفاده می شود) یا پمپ های جابجایی غیر مثبت با مکانیزم هیدرودینامیک (از جریان سیال برای انتقال قدرت استفاده می شود) قرار میگیرند.

دسته بندی پمپ هیدرولیک:

 1. پمپ بیستونی
 2. پمپ پدالی
 3. پمپ دستی
 4. پمپ پره ای
 5. پمپ دنده ای

به طور کلی پمپ های هیدرولیک به دو دسته تقسیم می شود.

 1. پمپ های جایجایی مثبت
 2. پمپ های جابجایی غیر مثبت

این پمپ ها عموما در مدارات هیدرولیک(جریان در لوله هاب سر بسته تحت فشارهای بالا) تنها نقش تقویت دبی ورودی به پمپ های اصلی را دارا می باشند.

مزایا پمپ های جابجایی غیر مثبت

 1. هرینه پایین
 2. سادگی عملکرد
 3. قابلیت اعتماد بالا و سر و صدا کم
پمپ | پمپ جابجایی غیر مثبت
           پمپ جابجایی غیر مثبت

تفاوت پمپ های جابجایی مثبت و غیر مثبت:

کارایی:

در انواع پمپ های جابجای مثبت، کارایی با افزایش فشار افزایش می یابد. در حالی که در پمپ هایی جابجایی غیر مثبت بازده بهترین نقطه، به حداکثر می رسد. در فشار های بالاتر و پایین، کارایی کاهش می یابد. دلیل اصلی بیشتر بودن موارد استفاده از پمپ های جابجایی مثبت همین امر است .

ویسکوزیته :

در پمپ های جابجایی مثبت، کارایی با افزایش لزجت (ویسکوزیته) سیال افزایش می یابد، در صورتی که در پمپ های جابجایی غیر مثبت با افزایش گرانروی به دلیل تلفات اصطحکاکی داخل پمپ، کارایی کاهش می یابد

جریان با تغییر فشار در پمپ جابجایی مثبت ثابت است در حالی که جریان با تغییر فشار در پمپ جابجایی غیر مثبت تغییر می کند. این امر می تواند برتری جابجایی منفی داشته باشد که موارد استفاده از پمپ های جابجایی غیر مثبت را افزایش می دهد.

خرید پمپ جابجایی غیر مثبت:

شرکت  تلمبه توس به عنوان مرجعی مطمئن برای خرید انواع پمپ های صنعتی در سالیان اخیر خدمات گسترده ای را به مشتریان خود عرضه نموده است.جهت استعلام قیمت و مشاوره در خصوص خرید محصول مورد نظر با کارشناسان پشتیبانی فنی تلمبه توس در تماس باشید. تلمبه توس تولید کننده انواع روتاری پمپ و پمپ های صنایع فولاد، پمپ بتنی و پمپ معدنی می باشد

قیمت:

در نظر داشته باشید قیمت ها در حال بروز رسانی می باشد برای اطلاع از قیمت دقیق و بروز می توانید با کارخاته تلمبه توس تماس بگیرید.

برای اطلاع از قیمت و موجودی و مشاوره رایگان با ما

                                            تماس بگیرید، ما منتظر صدای گرم شما هستیم. شرکت تلمبه توس (پمپ ایران)

                                                                                 

                                                                                     05136650941 – 05136650114

 

“جهت خرید و مشاوره رایگان با ما، می توانید از اطلاعات زیر استفاده کنید”

مشهد، پیامبر اعظم (بزرگراه آسيايي) 25 و 27

 پلاک 69، واحد 4 شرکت تلمبه توس

   36650114 – 051

 36650941 – 051

09155155811

09010567595 🟢