پمپ های جابجای مثبت با به دام انداختن مقدار ثابتی سیال و محبوس کردن آن و آزاد کردن ناگهانی آن، حرکت مایعات را ایجاد می کند. در پمپ های جابجایی مثبت سرعت سیال سرعت ثابت و یک نواخت از داخل محفظه خود به بیرون رانده می شود. پمپ های جا به جایی مثبت برای هد بالاتر و ظرفیت آنها پایین تر بکار می روند. اصول کار به این صورت است که مقداری از سیال درون محفظه ای که مرتباٌ پر از سیال میشود گیر می کند و سپس در فشار بالاتری، از قسمت خروجی پمپ خارج می شود. یکی از تصمیماتی که باید در طراحی سیستم و استفاده از یک پمپ انجام شود، انتخاب نوع پمپ مورد استفاده می باشد. 

پمپ جابجایی مثبت

پمپ جابجایی غیر مثبت تقدم بیشتری دارد نسبت به پمپ های جا به جایی مثبت، قطعا همیشه غالب نیست و در حقیقت، معیار های کاربردی خاصی وجود دارد که استفاده از یک پمپ جابه جایی مثبت را ایجاب می کند. 

مونو پمپ ،فوم بتن، پمپ استیل، انواع روتاری پمپ، پمپ دورانی از دیگر تولیدات شرکت تلمبه توس بوده.

پمپ جابجایی مثبت | پمپ جابجایی
                      پمپ جابجایی مثبت

تقسیم بندی پمپ های جابجایی مثبت:

پمپ های جابجایی مثبت دارای دو نوع هستند

 1. متقابل
 2. چرخشی

محفظه اصلی پمپ ثابت است و تقریبا شبیه سیلندر است و یک قطعه متحرک مانند پیستون درون آن حرکت می کند. به این پمپ های پمپ های رفت و برگشتی می گوبند. نوع دیگر پمپ ها، پمپ های دورانی می باشد که حرکت محفظه شامل سیال، از قسمت ورودی محفظه تا قسمت خروجی آن صورت میگیرد. از دیگر پمپ ها می توان به اسکرو پمپ، دوزینگ پمپ، پمپ بشکه کش اشاره کرد.

در اینجا به پمپ هایی می پردازیم که در دسته یندی پمپ های جابجایی مثبت قرار میگیرند.

 1. پمپ لوب دار
 2. پمپ حفره ای متناوب
 3. پمپ دنده ای
 4. پمپ پیستونی
 5. پمپ دیافراگم
 6. پمپ پیچ
 7. پمپ پره ای
 8. پمپ احیا کننده
 9. پریستالتیک

پمپ پیچی:

پمپ های پیچی، نوع خاص از پمپ های جابجایی مثبت دوار هستند که جریان از میان عناصر پمپ کاملا محوری است. مایع بین دنده های روتور و استاتور دو یا چند پیچ روتور حمل شده و موقعی که روتور ها می چرخند و درگیر می شوند بصورت محوری جابجا می شود. در گیری دنده های پیچ و انطباق نزدیک با محفظه اطراف یک یا چند فضای آب بندی شده متحرک را پی در پی بین ورودی و خروجی پمپ بوجود می آورند.

انواع پمپ های جابجایی مثبت:

پمپ های جا به جایی مثبت انواع مختلفی دارد مثل پمپ های پریستالتیک یا دیافراگمی وجود دارند که به دلیل طراحی منحصر به فردشان، فاقد آب بندی بوده و به آب بندی شافت نیاز دارند و دنشتی محصول در آن ها صفر می باشد. اگر چه امروزه انواع مختلفی از پمپ های سانتریفیوژ در دسترس هستند; ولی این گزینه های سانتریفیوژ نیز دارای محدودیت ها و کاستی های مربوط به خود می باشند.

خرید پمپ جابجایی مثبت:

خرید پمپ جابجایی مثبت به عنوان یکی از ابزار های مهم صنعتی نقش زیادی در جا به جایی سیالات دارند. پمپ جابجایی مثبت از جمله پمپ هایی هستند که به طور ثابت و بکنواخت سیال را از داخل محفظه خود بیرون منتقل می کند. این پمپ ها برای هد بالاتر و ظرفیت های آبدهی پایین تر مورد استفاده قرار میگیرد. برای خرید این پمپ ها بهتر است از تولید کنندگانی که در این راسته فعالیت میکنند تهیه کنید با توجه به مناسب تر بودن قیمت و مطمئن تر بودن راحت تر می توان خرید کرد. پیشنهاد ما به شما خرید از کارخانه هایی است که خود تولید کننده اند مثل شرکت تلمبه توس . شرکت تلمبه توس با سابقه درخشانی که در تولید انواع پمپ های خود دارد توانسته نقش به سزایی بین تمامی مشتریان خود پیدا کند. برای ارتباط با مجموعه تلمبه توس می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید:

جهت مشاوره و نحوه خرید با ما تماس بگیرید

   36650114 – 051

 

مزایای پمپ جابجایی مثبت

توانایی که در این پمپ ها زبان زد شده اند پمپاژ مایعات لزج است که از مهم ترین ویژگی های پمپ (پایینتر از حدودی 1000cs-) اسکرو (مونو پمپ) جابجایی مثبت مثل پمپ دنده ای است. در صورتی که در پمپ های سانتریفیوژ امکان پمپاژ مایعات با لزجت کم وجود دارد. بازده پمپ گریز از مرکز با افزایش ویسکوزیته به سرعت تنزل می یابد. که د رنظر گرفتن پمپ های سانتریفیوژ در محدوده ویسکوزیته بالاتر از 1000cs به دلیل تلفات انرژی بیش از حد غیر ممکن می شود.

تفاوت اصلی بین پمپ های جابجایی مثبت و غیر مثبت:

فشار پمپ های جابجایی مثبت برای کارهایی که نیاز به فشار بالا دارند مناسب تر است و معمولا به عنوان پمپ آب کشاورزی و پمپ کف کفش نیز مو تا رد استفاده قرار میگیرند. پمپ های جابجایی غیر مثبت اساسا برای کاربرد های کم فشار استفاده می شود و برای کار با حداکثر فشار  بار طراحی شده اند. البته انواع پمپ جابجایی مثبت بسیار زیاد است و می توان از آن ها برای کارهای سبک نیز استفاده کرد.

سانتریفیوژ | تفاوت پمپ
تفاوت پمپ سانتریفیوژ و جابجایی مثبت

نحوه کار با پمپ جابجایی مثبت:

برای انتخاب یک پمپ به شکل و شیب نمودار پمپ باید نسبت به موقعیتش توجه نمایید. منحنی یک پمپ ارتباط بین هد و ظرفیت یک پمپ را بررسی می کند و این ارتباط بدین صورت است که هرچه ارتفاع بالاتری مد نظر باشد ظرفیت پمپ کمتر می شود و در نتیجه این دو رابطه عکس با یکدیگر دارند.منحنی سیستم نیز ارتباط بین اختلاف هد کل در سراسر سیستم و جریان کلی در سیستم را به نمایش می گذارد.

 

قیمت پمپ جابجایی مثبت:

قیمت ها در حال بروز رسانی می باشد برای اطلاع از قیمت ها می توانید باشماره درج شده  تماس بگیرید 

 

“جهت خرید و مشاوره رایگان با ما، می توانید از اطلاعات زیر استفاده کنید”

مشهد، پیامبر اعظم (بزرگراه آسيايي) 25 و 27

 پلاک 69، واحد 4 شرکت تلمبه توس

   36650114 – 051

 36650941 – 051

09155155811

09010567595 🟢