دوزینگ پمپ یا پمپ اندازه گیر یا به عبارتی دیگر مترینگ پمپ، پمپ هایی هستند که مقدار مشخص(دوز مشخصی) از یک سیال را پمپاژ (تزریق) می کنند.از این حیث به آنها پمپ تزریق یا Injection Pump نیز گفته می شود. در این پمپ ها دبی قابل تنظیم می باشد و در نتیجه عمل تزریق با توجه به فشار خط صورت میگیرد. برای مثال در صنعت تصفیه آب و فاضلاب یا دستگاه های آب شیرین کن صنعتی برای تزریق مواد آنتی آسکالانت که مواد ضد رسوب ممبران ها می باشند و یا تزریق متابی سولفید جهت حذف کلر از دوزینگ پمپ استفاده می شود.

پمپ | دیزینگ پمپ
                                دیزینگ پمپ

 

دوزینگ پمپ همانطور که از نامش پیداست، می تواند میزان دوز عبوری از مایع را مشخص کند. از دوزینگ پمپ ها در صنایعی که باید مقداری مایع به مایع اصلی اضافه شود استفاده می کنند.

کاربرد های دوزینگ پمپ:

 1. کلرزنی دستی و اتوماتیک به آب آشامیدنی
 2. صنایع دارو سازی
 3. کلرزنی آب استخرها
 4. تزریق پلی الکترولیت به فاضلاب
 5. کنترل پارامتر های آب برج خنک کننده

سیستم های تصفیه آب و فاضلاب، در سیستم های تصفیه ورودی به بویلرها و دیگهای بخار و تزریق مواد جهت تنظیم PH و جلوگیری در برابر خوردگی، هیپوکلریت سدیم آب ژاول یا وایتکس جهت تجهیزات مصرفی در صنعت آب و درون خطوط لوله، گندزدایی آب، آلومینیوم سولفات، هیدروکسید سولفات آلومینیوم کلراید جهت انعقاد، آنتی اسکالانت، جهت جلوگیری از رسوب در سیستم های RO، اسید ها و مواد قلیایی برای کنترل PH،پرمنگنات پتاسیم برای از بین بردن منگنز و آهن، پلی فسفات جهت گرفتن سختی آب، Lime Milk شیر آهک جهت کنترل PH، بیوسولفات سدیم برای از بین بردن اکسیژن محلول در آب، جوش شیرین یا سودسوز آور، کاستیک (هیدروکسید سدیم) جهت حذف سیانید و مواد فلزی محلول در آب و تنظیم PH، دوزینگ پمپ صنایع غذایی، دوزینگ پمپ صنایع نیشکر، دوزینگ پمپ صنایع شیمیایی و  پمپ صنایع پتیروشیمی، دوزینگ پمپ صنایع چوب و دوزینگ پمپ کاغذ، دوزینگ پمپ صنایع دارویی، پمپ صنایع غذایی

ساختمان دوزینگ پمپ:

انواع دوزینگ پمپ :

پمپ های پلانچری

پمپ دیافراگمی

پمپ های اسکرو

دوزینگ پمپ تولیدی شرکت تلمبه توس از نوع اسکرو پمپ (مونو پمپ) می باشد که اسختمان اصلی آن به شرح ذیل می باشد:

از دیگر پمپ ها می توان به پمپ پالایشگاهی، پمپ بتنی، پمپ معدنی، پمپ مهندسی معکوس، پمپ بشکه کش اشاره کرد.

 

شکل زیر ساختمان کلی دوزینگ پمپ را نشان می دهد.

ساختمان پمپ | پمپ دیزینگ
                 ساختمان دوزینگ پمپ

محرکه:

به طور کلی نیروی محرکه دوزینگ پمپ ها، یک الکتروموتور جریان متناوب AC و گیربکس دور متغیر دور ثابت می باشد. در موارد خاص از موتور های پنوماتیکی یا هیدرولیکی نیز استفاده می شود.

مکانیزم حرکتی:

در این پمپ ها حرکت چرخشی موتور گیربکس به طور مستقیم توسط یک کوپلینگ انعطاف پذیر به شافت پمپ و سپس ار شافت پمپ توسط سیل کاردان به روتور پمپ منتقل می شود

تنظیم دبی:

دبی دوزینگ پمپ ها، با تغییر طول موثر کورس و یا تغییر سرعت خروجی گیربکس تنظیم می گردد. 

شرکت تلمبه توس تولید کننده انواع پمپ های زیر می باشد:

پمپ اسکرو

پمپ دورانی

پمپ جابجایی مثبت

پمپ گریز از مرکز

مونو پمپ فوم بتن 

نحوه انتخاب دوزینگ پمپ:

بر اساس خواص فیزیکی و شیمیایی ماده مورد تزریق و اطلاعاتی به شروحه ذیل نوع پمپ را می توان انتخان نمود.

 1. فشار تزریق و دبی مورد نیاز
 2. دمای سیال
 3. انتخاب پمپ از نوع موتور دار یا سلونوئیدی
 4. کلاس حفاظتی مناسب پمپ با توجه به شرایط محل نصب
 5. موقعیت نصب دوزینگ پمپ به صورت عمودی یا افقی
 6. انتخاب قطعات مناسب برای کنترل تزریق و کنترل سطح مایع
 7. برق مصرفی دوزینگ پمپ

شرکت تلمبه توس تولید کننده دوزینگگ پمپ های اسکرو و انواع پمپ ها از جمله پمپ های گریز از مرکز، پمپ اسکرو، پمپ بتنی، پتروشیمی، مهندسی معکوس و…….

 

جنس های دوزینگ پمپ:

 1. پلی پروپیلن
 2. پی وی سی
 3. پی وی دی اف
 4. فولاد ضد زنگ

خرید دوزینگ پمپ:

بسیاری از کارخانه ها به طور متداوم از مواد خورنده و یا ساینده ای استفاده می کنندکه نیاز به اجزای مقاوم دارند. بنابر این بسیار حیاتی است که بدانید ماده شیمیایی که استفاده می کنید اجزای پمپ شمارا در معرض چه واکنش های شیمیایی قرار می دهد. این اطلاعات سبب می شود که شما دوزینگ پمپی را خریداری کنید که ظرفیت قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی را داشته باشد. پیشنهاد ما به شما خرید از خود تولید کند از مثل شرکت تلمبه توس در مشهد از لحاظ کیفیت در تمامی پمپ های بهترین متریال به کار رفته است. از نظر هزینه مقرون بصرفه تر از واسطه گران است.

قیمت دوزینگ پمپ:

دقت مورد نیاز برای خرید پمپ های دوزینگ باید زیاد باشدو قیمت پمپ های دوزینگ بسته به دمای فشار و دبی و فشار تزریق، ساختمان پمپ، کارکرد پمپ متفاوت است. کارشناسان ما در شهر مشهد آماده ارائه انواع برندها با دامنه قیمتی متفاوت برای مشتریان می باشد. دوزینگ پمپ ها از مواد مختلفی تشکیل شده اند که بتوانند نیازهای مختلف مشتریان را برطرف نمایند. 

“جهت خرید و مشاوره رایگان با ما، می توانید از اطلاعات زیر استفاده کنید”

مشهد، پیامبر اعظم (بزرگراه آسيايي) 25 و 27

 پلاک 69، واحد 4 شرکت تلمبه توس

   36650114 – 051

 36650941 – 051

09155155811

09010567595 🟢